Pierwszy miesiąc akademicki już za nami i wraz z nim pierwsze kołowe wydarzenia. Październik upłynął dla nas głównie pod znakiem rekrutacji i jej owocem jest prawie 20 nowych Członków KNMF, serdecznie witamy! Tym samym przypominamy, że rekrutacja otwarta jest przez cały rok i w każdej chwili można odezwać się do zarządu i umówić się na spotkanie wprowadzające 🙂 .
23-ego października gościliśmy firmę tradingową Jane Street, która urządziła dla uczestników mały konkurs. Naszym zadaniem było oszacowanie odpowiedzi na kilkanaście pytań, takich jak „ile gramów potasu jest w bananie?” czy „ile gwiazdek Michelina posiadają w sumie restauracje w Londynie?”. Zwycięska drużyna została nagrodzona voucherami do wykorzystania na amazonie, gratulujemy! Przy okazji tego spotkania mieliśmy możliwość porozmawiania z gośćmi na temat tego jak wygląda praca tradera i jakie są perspektywy stażowe w londyńskiej firmie.
Wraz z rekrutacją nowych Członków urządziliśmy jak co roku szkolenia od podstaw, dzięki którym młodsi mogą zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami matematyki finansowej, by rozwijać je później w grupach naukowych. Za nami już dwa z trzech szkoleń. Na pierwszym z nich Daniela Szczepaniak przedstawiła podstawy giełdy i rynków finansowych oraz Tomek Suchta przybliżył uczestnikom pojęcia analizy technicznej i fundamentalnej. Drugie spotkanie było poświęcone instrumentom pochodnym oraz zmianie wartości pieniądza w czasie, tym razem jako prelegenci wystąpili Adam Choina i Michał Szczukiewicz.
W październiku odbyło się również pierwsze w tym semestrze spotkanie w ramach „English Discussion Club”. Dyskusję na temat „Cash or credit?” poprowadził Bartosz Cyba. Wspólnie rozmawialiśmy o prawdopodobieństwie końca płatności gotówkowej, możliwych zamiennikach oraz kryptowalutach. Zorganizowaliśmy także „Business Breakfast”, na którym Karolina Szymiczek przybliżyła nam problemy z jakimi zmaga się Hiszpania w związku z tematem niepodległości Katalonii.
Mimo, że semestr dopiero co się rozpoczął, powstają nowe grupy naukowe oraz istniejące już ruszyły ze swoją działalnością. Na końcu poprzedniego semestru z inicjatywy Jacka Hajto uformowała się grupa „Data Rangers” zajmująca się tematyką data science. Damian Jelito postanowił założyć grupę „Rachunek prawdopodobieństwa 2.5”, poświęconą rozszerzaniu materiału z zakresu rachunku prawdopodobieństwa czy statystyki o zagadnienia, które nie są przedstawiane na zajęciach. Absolwent naszego instytutu – Radosław Marciniak sprawuje pieczę nad rozwijającą się grupą zajmującą się ryzykiem rynkowym. Powstała też m.in. grupa pogłębiająca swoje umiejętności w excelu. Bardzo nas cieszy, że wciąż słyszymy o kolejnych pomysłach naszych Członków.
Kolejny miesiąc zapowiada się nie mniej pracowicie. Czeka nas jeszcze jedno spotkanie w ramach szkoleń od podstaw, tym razem poświęcone matematyce ubezpieczeń oraz przeglądowi zastosowań matematyki. Zapraszamy też naszych Członków na warsztaty SQL oraz mamy nadzieję na pierwsze w tym semestrze spotkanie „Co po matematyce?”.