Minął kolejny miesiąc, a my nie zwalniamy tempa. Zapraszamy do podsumowania listopadowych wydarzeń.
Grupa dziesięciu kołowiczów miała okazję odwiedzić bank UBS, który zorganizował dzień otwarty poświęcony pracy na stanowisku quanta. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, podczas których mogli poznać firmę i zaznajomić się ze specyfiką pracy specjalistów od wykorzystania metod ilościowych w finansach. Dodatkowo, była to okazja, by w praktyce poćwiczyć język angielski, jako że zajęcia odbywały się właśnie w tym języku.
W listopadzie odwiedziliśmy też Pałac Krzysztofory. W końcu, nie samą matematyką żyje człowiek! Wystawa „Cyberteka”, którą widzieliśmy, obfitowała w makiety, wizualizacje i materiały interaktywne pokazujące przestrzenny rozwój Krakowa. Po „ukulturalnieniu” nastąpiła dalsza integracja Koła 😉 Dla równowagi, postanowiliśmy też zaznać zastrzyku adrenaliny, co osiągnęliśmy poprzez wspólne wyjście na laserowy paintball.
Ruszyły grupy naukowe – projekt, z którym wiążemy ogromne nadzieje. Do grup „od podstaw”, mających na celu umożliwienie ich członkom zdobycia podstawowej wiedzy dotyczącej instrumentów finansowych, zapisały się 23 osoby (co stanowi prawie 1/4 składu Koła i znakomitą część naszych nowych członków). W pięciu grupach specjalistycznych znajduje się łącznie ponad 50 osób. Grupy zaawansowane zajmują się między innymi badaniem polskiego rynku akcji, narzędziami informatycznymi w finansach czy analizą danych w inżynierii finansowej. Różnorodność jest tak duża, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
W listopadzie odwiedził nas również były prezes Koła – Michał Handzel. Obecnie jest analitykiem aktuarialnym, w związku z czym opowiedział nam o wymaganiach stawianych przed chętnymi do zdobycia tego zawodu. Wskazał na zmiany w zakresie egzaminów aktuarialnych i poradził, na co warto zwrócić uwagę podczas studiów, by ułatwić sobie ich zdanie. Zdradził też, dlaczego zostanie aktuariuszem może być ciekawą propozycją dla absolwentów matematyki.