Kwiecień upłynął nam głównie pod znakiem przygotowań do wiosennej „Akademii Przyszłego Finansisty” i samego wyjazdu. Skupieni na tym projekcie nie zapomnieliśmy jednak o innych obszarach działalności Koła.
Miesiąc zaczęliśmy od generalnych porządków naszej siedziby. Po skończonej pracy dzieliliśmy się pomysłami na temat usprawnienia pracy Koła i ubogacenia wachlarza oferowanych Członkom aktywności. Podczas dyskusji poruszaliśmy też temat nadchodzących w najbliższym czasie projektów i spraw związanych z ich organizacją.
Kilka dni później udaliśmy się wspólnie do Muzeum Narodowego na wystawę poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Rolę przewodnika pełnił Damian Jelito, który najpierw zarysował nam tło historyczne w oparciu o widoki rozpościerające się z placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego, a następnie już podczas zwiedzania wystawy uatrakcyjniał ją swoimi komentarzami związanymi z życiem artysty i szczegółami powstawania wybranych dzieł. Podziwianie obrazów, witraży a nawet elementów wyposażenia domowego zaprojektowanych przez Wyspiańskiego dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń.
O poprawę naszej znajomości podstawowych narzędzi zadbały Aleksandra Walczyk i Karolina Szymiczek prowadząc kurs Excela i VBA. Podczas dwóch spotkań mogliśmy zdobyć nową wiedzę teoretyczną oraz nabyć praktyczne umiejętności dzięki samodzielnemu wykonywaniu zaproponowanych zadań. W warsztatach wzięli głównie młodsi Członkowie Koła, ale też Ci bardziej doświadczeni, chcący przypomnieć sobie obsługę pakietu Office przed wakacyjnymi stażami i praktykami.
W kwietniu zorganizowaliśmy dwa wieczory filmowe. Pierwszy z obejrzanych przez nas filmów to zaproponowany przez Adama Choinę „Hooligans” wprowadzający w środowisko kibiców londyńskich klubów piłkarskich. Seans wzbudził wiele kontrowersji i skłonił nas do burzliwych dyskusji. Drugie spotkanie przygotowała Dorota Kośka prezentując nam „Big Short” opowiadający o kryzysie gospodarczym z lat 2007-2008, spowodowanym przez pęknięcie tzw. bańki kredytowej. Tematyka filmu sprawia, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej finansami.
Tradycyjnie wzięliśmy też udział w kolejnym spotkaniu eRka będącym częścią konferencji Why R? 2018. Entuzjaści R mogli usłyszeć o pakiecie Keras pozwalającym klasyfikować obrazy przy pomocy sieci konwolucyjnych, a także zapoznać się ze sposobami implementacji Excela w tym języku. Spotkanie dostarczyło nam wielu inspiracji do dalszego poznawania możliwości R.
Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem Kołowym tego miesiąca była dla nas trzynasta edycja „Akademii Przyszłego Finansisty”, która odbyła się w Wiśniowej w dniach 20-22 kwietnia pod hasłem „Matematyczne narzędzia finansisty – zastosowanie analizy statystycznej i metod stochastycznych w finansach”. Nasi referenci przybliżyli nam różnorodne tematy; usłyszeliśmy min. o modelach liniowych mieszanych, współczynnikach greckich, drzewach decyzyjnych, algorytmie SVM (Support Vector Machine), rachunku Malliavina i krzywych rentowności. Omawialiśmy również hipotezę efektywności informacyjnej rynków kapitałowych, sposoby przetwarzania języka naturalnego oraz możliwości wykorzystania matematyki w obliczu kryzysu finansowego.
Jak co roku w naszym wyjeździe wzięli udział pracownicy naukowi Zakładu Matematyki Finansowej. Dr hab. Piotr Kobak zwrócił naszą uwagę na niejednokrotnie źle wycenione instrumenty finansowe znajdujące się w ofertach banków. Zawieranie kontraktów, których nie rozumiemy, może nieść ze sobą dotkliwe konsekwencje, co mogliśmy zobaczyć na konkretnych przykładach. Dr Dariusz Zawisza przedstawił nam wyniki swojej pracy nad portfelem odpornym na rynku ze stochastyczną stopą procentową. Dzięki dr Marcinowi Piterze lepiej zrozumieliśmy model regresji logistycznej i dowiedzieliśmy się, gdzie znajduje ona zastosowanie. Usłyszeliśmy również, z jakimi problemami musi się zmierzyć osoba pracująca z Big Data.
Akademia była dla nas czasem pełnym wrażeń, zarówno tych naukowych, jak i towarzyskich. Przedstawione referaty wraz z następującymi po nich dyskusjami dostarczyły nam wielu inspiracji i motywacji do intensywnego zdobywania wiedzy, a wspólnie spędzane wieczory przy grach planszowych służyły jeszcze mocniejszej integracji Członków Koła.
Wyjazd dofinansowany został przez Radę Kół Naukowych UJ, Instytut Matematyki UJ, Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Fundację Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”.