Zimowa aura za oknem nie jest w stanie ostudzić naszego zapału do Kołowych spotkań!
W grudniu odbyły się kolejne warsztaty prowadzone przez firmę HSBC. Spotkaliśmy się dwa razy, 4 grudnia kontynuując temat ostatniego listopadowego spotkania, jakim było ryzyko kredytowe, natomiast 11 grudnia mogliśmy usłyszeć o Day Tradingu i machine learningowych strategiach przydatnych podczas inwestowania.
Najważniejszym wydarzeniem miesiąca była niewątpliwe czternasta edycja Akademii Przyszłego Finansisty, która odbyła się w dniach 7 – 9 grudnia. Tym razem pojechaliśmy do leżącej u podnóży Tatr wsi Murzasichle, gdzie przez cały weekend zgłębialiśmy wiedzę z zakresu szeroko pojętej matematyki finansowej i stosowanej. Tematy przedstawiane przez naszych prelegentów to m. in. replikacja instrumentów finansowych, Value at Risk z wykorzystaniem teorii zdarzeń ekstremalnych, sterowanie stochastyczne w czasie dyskretnym czy analiza sentymentu. Dowiedzieliśmy się, czym jest algorytm AdaBoost i modele klasy GARCH oraz poznaliśmy nowy test normalności oparty na warunkowych wariancjach i regule 20-60-20.
Nasz projekt swoją obecnością uświetnili również pracownicy Zakładu Matematyki Finansowej UJ. Dr Dariusz Zawisza, opiekun naukowy naszego Koła, przybliżył nam zagadnienie równań wyceny dla modeli stochastycznej zmienności oraz przedstawił transformacje zmiennych pozwalające uzyskać prostszą i wygodniejszą do badania postać równania. Natomiast dr hab. Piotr Kobak przedstawił strategię zabezpieczania firmy przed ryzykiem i uświadomił nam, że paradoksalnie to próba hedgingu może to ryzyko wygenerować.
Podczas APF-u odbyła się dyskusja panelowa dotycząca aktywności studenckich. Poruszyliśmy w niej tematy związane z pracą, stażem, działalnością w kołach naukowych, samodzielną nauką czy studiami doktoranckimi. Dzięki doświadczeniom Członków Koła mogliśmy spojrzeć na te zagadnienia z różnych stron. Z pewnością każdy wyniósł z tej dyskusji jak i z wcześniejszych referatów coś dla siebie. Wspólnie spędzony weekend był też dla nas okazją do jeszcze lepszej integracji.
Wyjazd został dofinansowany przez Radę Kół Naukowych UJ, Instytut Matematyki UJ, Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Fundację Studentów i Absolwentów UJ “Bratniak”.
13 grudnia spotkaliśmy się na pierwszym w tym roku akademickim wieczorze filmowym. Dorota Kośka i Michał Jureczka przygotowali dla nas film “To wspaniałe życie” z 1946 roku. Seans doskonale wprowadził nas w świąteczny nastrój i pobudził do wielu refleksji nad sensem naszych działań i znaczeniem życia pojedynczego człowieka w walce o dobro ogółu.
W ostatnim tygodniu zajęć na naszym Wydziale odbył się koncert, w którym każdy student mógł zaprezentować swoje umiejętności wokalno – artystyczne. Również i my wzięliśmy udział w tym wydarzeniu jako słuchacze, a następnie już w siedzibie naszego Koła wspólnie pośpiewaliśmy świąteczne piosenki przygotowując się do powrotu do domów.